Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-06-24

Polski Ład 2.0.Kluczowe dla przedsiębiorców zmiany w PIT

Eufemizmem jest stwierdzenie, że Polski Ład nie został entuzjastycznie przyjęty przez część podatników podatku dochodowego, w szczególności przez przedsiębiorców. Obowiązujące od początku roku regulacje okazały się na tyle trudne do zaakceptowania, że prawodawca zdecydował się na posunięcie bezprecedensowe - wprowadzenie naprawdę dużych zmian w PIT w trakcie roku podatkowego. Nowelizacja została ochrzczona Polskim Ładem2.0, a większość jej przepisów wchodzi w życie 1lipca 2022 r., przy czym znaczna część z nich ma zastosowanie do całego 2022 r. Taka szczególna sytuacja powoduje, że modyfikacje przepisów są jeszcze większym wyzwaniem. Problemów może przysporzyć nie tylko to, jaka jest treść nowych regulacji, lecz także to, od kiedy i do jakich dochodów mają zastosowanie.

Co czeka podatników od 1 lipca 2022 r.

Co czeka podatników od 1 lipca 2022 r.

Należy przy tym podkreślić, że Polski Ład 2.0 to nie tylko zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale również w kilkunastu innych ustawach, w tym dość obszerna nowelizacja regulacji normujących zasady naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W niniejszym poradniku poddane zostały analizie zmiany zasad opodatkowania PIT przedsiębiorców wprowadzone w ramach drugiej odsłony Polskiego Ładu. Na szczególną uwagę czytelników zasługują te części, które przybliżają zasady zmiany metody opodatkowania przychodów i dochodów przedsiębiorców w trakcie 2022 r. albo wręcz już po jego zakończeniu. Wprowadzając takie swoiste rozwiązania, niespotykane chyba do tej pory na gruncie polskich podatków dochodowych, ustawodawca próbuje ograniczyć negatywne skutki pierwszej wersji Polskiego Ładu, a jednocześnie odsunąć zastrzeżenia co do legalności modyfikacji dokonanych poprzez jego drugą odsłonę. Problem w tym, że nawet w takich szczególnych, wymagających najwyższego kunsztu legislacyjnego i dopracowania przepisach znalazły się niedopowiedzenia, nieprecyzyjne zapisy, konstrukcje, które mogą budzić wątpliwości, a finalnie stanowić pułapkę na podatników, którzy zdecydują się na ich zastosowanie. W przygotowanym poradniku wskazujemy na ryzyka, a także podpowiadamy, jak mogą albo powinny być zinterpretowane takie regulacje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00