Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-03-22

Szarpanina będzie trwać

Za często usprawiedliwia się bierność legislacyjną przekonaniem, że prezydent będzie wetował ustawy. No pewnie będzie, ale nie można siedzieć z założonymi rękami

Z Wojciechem Hermelińskim rozmawia Piotr Szymaniak

Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku

Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku

Wyłączyć radio?

Zostawmy. Może powiedzą, że sędziowie dublerzy z Trybunału Konstytucyjnego wzięli sobie do serca uchwałę Sejmu i złożą urząd? Myśli pan, że to możliwe?

Nie. Jeżeli tych trzech sędziów, którzy zostali wybrani na już zajęte miejsca, do tej pory nie zrezygnowało, to trudno oczekiwać, że zrobią to po uchwale Sejmu. Co do pozostałych sędziów TK, to zostali oni wybrani zgodnie z konstytucją. Są jednak głosy, że powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej za to, że uczestniczą w wydawaniu wyroków z tymi trzema osobami, które sędziami TK nie są, i ja się z tym zgadzam.

Część prawników podważa też status sędziów Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza z powodu przekroczenia przez nich 65 lat w momencie wyboru.

W przeszłości były już przypadki, że do TK wybierano osoby starsze niż granica wieku dla sędziów Sądu Najwyższego, bo ustawa o TK odsyła w tym względzie do przepisów ustawy o SN, i nie było to kwestionowane, więc trudno podnosić ten argument teraz. Są inne problemy. Co do Krystyny Pawłowicz, to uważam, że ona w ogóle nie powinna być sędzią. Ta osoba nie rozumie, na czym polega istota powołania sędziego. Jej aktywność w mediach społecznościowych świadczy o tym, że chyba nie potrafi porzucić roli polityka. Do tego sformułowania, których używa, wyzwiska (np. wobec posła Treli czy dziennikarzy, którzy chcieli przeprowadzić wywiad) są niedopuszczalne z punktu widzenia zasad etyki sędziowskiej. Tymczasem w TK nie podjęto nawet próby wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w jej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00