Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-06-27

Kolejne zmiany dla uchodźców z Ukrainy ostatecznie uchwalone

Walka z nadużyciami w pobieraniu pieniędzy, uszczelnienie procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców i ułatwienia w nauce języka polskiego - to niektóre z nowych regulacji wprowadzonych do specustawy ukraińskiej ostatnią nowelizacją

ZUS będzie mógł sprawdzić, czy Ukraińcy, którzy pobierają świadczenia na dzieci, nadal przebywają w Polsce. Tym, którzy wyjechali na dłużej niż miesiąc za granicę, wstrzyma wypłatę. Tak wynika z nowelizacji z 8 czerwca 2022 r. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 583 ze zm.; dalej: specustawa), nad którą w ubiegłym tygodniu skończył prace Sejm, odrzucając wszystkie poprawki Senatu.

Dzięki nowym regulacjom łatwiejsze ma być wychwytywanie przypadków ewentualnych nadużyć przy pobieraniu pieniędzy na dzieci przez Ukraińców, którzy stracili prawo do tego wsparcia, bo wyjechali z Polski. Nowelizacja specustawy zawiera też zmiany, które pozwolą uzyskać świadczenie za zapewnianie wyżywienia i zakwaterowania obywatelom Ukrainy (w wysokości 40 zł za jeden dzień) tym osobom, które udzielały schronienia uchodźcom nieposiadającym numeru PESEL. Jak pisaliśmy („Nie ma PESEL-u? Nie będzie 40 zł za zakwaterowanie uchodźcy”, DGP nr 89/22), zostały one zaskoczone zmianą przepisów, która uzależniła prawo do świadczenia od podania numeru PESEL. Niektórzy uchodźcy nie występowali bowiem o jego nadanie, gdyż przebywali w Polsce na tyle krótko, że nie mieli takiej potrzeby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00