Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-05-18

Wyeliminować słabe ogniwa

Liczba cyberzagrożeń rośnie z roku na rok. Dostrzegają je już nie tylko firmy prywatne, lecz także samorządy. Coraz więcej z nich inwestuje więc w zabezpieczenia

W 2021 r. nastąpił wzrost cyberzagrożeń w Polsce o niemal 40 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - wynika z danych Check Point Research. Wojna w Ukrainie dodatkowo nasiliła to zjawisko. Dane z marca tego roku pochodzące z CERT Polska wskazują na wzrost liczby zgłoszeń zagrożeń cyberbezpieczeństwa o 167 proc. i 172 proc., jeśli chodzi o incydenty.

Cyfrowa rzeczywistość wkracza w kolejne dziedziny życia. Usługi elektroniczne są wprowadzane nie tylko w podmiotach komercyjnych, lecz także publicznych, w tym jednostkach samorządu terytorialnego. To powoduje wzrost liczby użytkowników systemów internetowych, co z kolei wykorzystują cyberprzestępcy.

- Negatywna aktywność w internecie jest też związana z aktualną sytuacją geopolityczną oraz militarną na świecie. Kraje uznawane za destabilizujące wydają potężne kwoty na wspieranie cyberterroryzmu. W darknecie rozwinął się potężny rynek, na którym można zamówić sobie dowolną kampanię spamową, malwarową, spreparowany ransomware czy po prostu atak DDOS - tłumaczy Grzegorz Hunicz, dyrektor wydziału informatyki i telekomunikacji Urzędu Miasta Lublin.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00