Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-05-18

W podwyższonej gotowości

Cyberataki stały się zjawiskiem powszechnym. Także dla JST. Dlatego ostatnie tygodnie to czas modyfikacji posiadanych zabezpieczeń i planowania wdrożenia kolejnych

Od lutego przekonujemy się, jak ważne są zabezpieczenia przed wojną w wersji elektronicznej. Jak podała w swoim ostatnim raporcie firma Microsoft, od 24 lutego rosyjscy hakerzy przeprowadzili ponad 200 cyberataków. Co prawda mniej niż 20 proc. z nich zostało określonych jako destrukcyjne, to jednak sygnał, że nikt nie może się już czuć bezpieczny w sieci, czyli każdy powinien zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa swoich własności, bez względu na to, czy będą to konta na portalach, czy też całe infrastruktury informatyczne. Dotyczy to też JST, które coraz więcej spraw z mieszkańcami, ale i swoimi kontrahentami, załatwiają online.

Szeroka brama

- W związku z rozwojem procesów cyfryzacji usług publicznych coraz więcej informacji jest przetwarzanych w formie elektronicznej, a także możliwe jest realizowanie usług w sposób zdalny. Na przykład tworzenie systemów wymieniających i przetwarzających dane mieszkańców gmin i miast, w tym szczególnie wrażliwe związane z numerami PESEL, danymi adresowymi czy podatkowymi. Nie bez znaczenia jest to, że postępujące procesy cyfryzacji usług publicznych powodują, że bez dostępu do systemów dziedzinowych nie można wykonywać codziennej pracy w wielu komórkach realizujących działania publiczne - wyjaśnia Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00