Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-06-20

Jak właściwie prezentować zdarzenia w sprawozdaniu finansowym

Zostały już tylko niecałe dwa tygodnie na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2021 r. - wydłużony termin mija 30 czerwca. W poprzednim dodatku Rachunkowość i Audyt (DGP nr 113 z 13 czerwca br.) przypomnieliśmy najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać przy wypełnianiu tego obowiązku (m.in. wskazaliśmy, jak przygotować dane, aby spełniały prawo bilansowe, jak podpisać sprawozdanie i jaki jest jego zakres). Jednak przygotowując sprawozdanie, trzeba też pamiętać o tym, że skutki zdarzeń gospodarczych muszą być w nim zaprezentowane w sposób spójny i oczywiście zgodnie z zasadami rachunkowości. Niestety wiele operacji gospodarczych sprawia szczególne problemy księgowym. Dziś podpowiemy praktyczne rozwiązania dla zdarzeń, które są istotne z punktu widzenia działalności jednostek.

zbycie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych

Jednostka, która w trakcie 2021 r. dokonała zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych prawnych, musi pamiętać o tym, że wartość bilansowa składników aktywów trwałych będzie pomniejszona o rozchód sprzedanego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Rozchód ten powinien zostać zaprezentowany we właściwej grupie rodzajowej środków trwałych. Jeżeli np. zostało dokonane zbycie budynku, to zmniejszenie należy uwzględniać w pozycji A.II.1 2 lit. b „Budynki lokale prawa do lokali i obiekty inżynierii lądowej i wodnej”. Z kolei jeśli dokonano sprzedaży samochodu, to zmniejszenie należy uwzględniać w pozycji A.II.1 2 lit. d „Środki transportu”.

Rachunek zysków i strat

Skutki rozchodu środka trwałego są prezentowane też w rachunku zysków i strat w pozycjach „Zysk” albo „Strata z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych”. Nie ma przy tym znaczenia, w jaki technicznie sposób jednostka ujęła ten rozchód w chwili zbycia, a więc czy zaksięgowała go na dwóch odrębnych kontach, tj.:

  • przychody na koncie „Pozostałe przychody operacyjne”,
  • wartość nieumorzona sprzedanego składnika aktywów na koncie „Pozostałe koszty operacyjne”,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00