Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-06-13

Już czas przystąpić do sporządzenia sprawozdania finansowego za 2021 r.

30 czerwca 2022 r. mija wydłużony termin na przygotowanie sprawozdania finansowego za 2021 rok. Do tego dnia powinno ono zostać podpisane przez wszystkich członków organu zarządzającego oraz oczywiście osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jak przygotować dane do sprawozdania, aby spełniały wymogi prawa bilansowego? Zacznijmy od podstaw.

Jaki jest zakres

Sprawozdanie finansowe składa się z dwóch, trzech albo pięciu elementów w zależności od tego, z jakiego rodzaju jednostką mamy do czynienia i czy została podjęta decyzja o zastosowaniu uproszczeń dla mikro lub małych jednostek. Ale niezależnie od tego, z ilu elementów składa się sprawozdanie finansowe, należy pamiętać, żeby prawidłowo zaprezentować w nim skutki wszystkich zdarzeń gospodarczych, które miały miejsce w 2021 r., oraz oczywiście zdarzeń, które wywierają wpływ na dane prezentowane w sprawozdaniu za 2021 r., a miały miejsce na początku 2022 r.

Zasadniczo sprawozdanie finansowe składa się z bilansu, rachunku zysków i strat i informacji dodatkowej obejmującej wprowadzenie do sprawozdania, a także dodatkowe noty i objaśnienia. Część jednostek ma prawo skrócić zakres informacyjny sprawozdania finansowego. Jest to możliwe wtedy, kiedy jednostka spełnia kryteria jednostki małej i mikro, a organ, który jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego, podjął decyzję o skorzystaniu z tych uproszczeń. Przypomnieć należy, że ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217; ost.zm. Dz.U. z 2020 r., poz. 2123; dalej: u.r.) nie wskazuje terminu podjęcia uchwały (postanowienia) przez organ zatwierdzający o korzystaniu z uproszczeń. Ważne jest, aby uchwała ta była podjęta przed sporządzeniem sprawozdania finansowego. [przykład 1]

przykład 1

Uchwała ©℗

9 czerwca br. organ zatwierdzający podjął decyzję, z której wynika, że sprawozdania finansowe i sprawozdanie z działalności sporządzane po tej dacie będą przygotowywane z uwzględnieniem uproszczeń wskazanych w art. 46 ust. 5 pkt 5, art. 47 ust. 4 pkt 5, art. 48 ust. 4, art. 48a ust. 4, art. 48b ust. 5 lub art. 49 ust. 5 ustawy o rachunkowości, jeśli jednostka spełnia kryteria wielkościowe wskazane w art. 3 ust. 1c u.r. Oznacza to, że jeżeli za 2021 r. sprawozdanie spółki z o.o., która spełnia ww. kryteria wielkościowe, nie zostało wcześniej sporządzone, powinno być przygotowane jako sprawozdanie jednostki małej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00