Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-06-13

Jak umacniać stabilność i budować zaufanie do rynku kapitałowego

Potrzebna jest edukacja o roli rynku, jaką ma do odegrania w gospodarce, współpraca z regulatorem, a także kreowanie produktów lepiej dostosowanych do potrzeb klientów.

O czym powinno się dyskutować, jakie zmiany powinny nastąpić, by wpłynąć na zaufanie do rynku kapitałowego i umocnić jego stabilność?

Paweł Borys prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju SA

Paweł Borys prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju SA

Paweł Borys:

W ostatnich dwóch-trzech dekadach funkcjonowania nowoczesnej gospodarki rynkowej przeszliśmy trudny okres edukacji, opartej na błędach. Doświadczenia inwestorów indywidualnych, którzy nie mają profesjonalnej wiedzy, nie są więc dobre. W latach 90. rynek kapitałowy cieszył się dużym zainteresowaniem, czego efektem były chociażby prywatyzacje. Ale ostatnie 20 lat to pasmo wielu negatywnych zdarzeń. Przypomnę historię otwartych funduszy emerytalnych, które naruszyły zaufanie Polaków, co potem odbiło się na pracowniczych planach kapitałowych. Innym przykładem są kredyty walutowe, kiedy po latach wiele osób przekonało się, że jak dochody są w złotych, to lepiej nie brać ich w walucie. To pokazało jednak poziom wiedzy i świadomości konsumentów.

Dlatego z punktu widzenia inwestorów ważne jest, by zakończyć edukację na błędach i przejść do etapu dojrzałego rynku finansowego, z większą rolą instytucji finansowych. Warto mówić o strategiach inwestycyjnych, które będą przynosić dobre stopy zwrotu przy akceptacji ryzyka w dłuższym terminie. Z punktu widzenia podmiotów pozyskujących kapitał, warto natomiast pokazywać rynek kapitałowy jako ważne źródło pozyskiwania finansowania, które we współczesnej gospodarce odgrywa istotną rolę. Jest bowiem długoterminowe, akceptuje wyższe ryzyko, co pozwala im budować większą odporność, pozyskiwać fundusze w obszarze nowych technologii, ekspansji zagranicznej. Zatem nadszedł czas promowania rynku kapitałowego jako miejsca, w którym firmy mogą budować swoje zaplecze finansowe. Ważne jest też, by instytucje finansowe oferowały produkty, które przy innym już otoczeniu gospodarczym, bardziej zmiennym, będą dawały korzyści inwestorom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00