Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-03-14

Użytkowanie wieczyste w orzecznictwie i interpretacjach

VAT

Sprzedaż udziału w prawie do nieruchomości to dostawa towarów

Sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu lub we współwłasności budynków jest dostawą towarów w myśl ustawy o VAT - uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 października 2011 r. (sygn. akt I FPS 2/11).

Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji w kwestii, czy sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współwłasności budynków jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Przedstawiła stanowisko, że zbycie udziału nie jest w myśl przepisów ustawy o VAT dostawą towarów. Minister Finansów uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Stwierdził, że zbycie udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz zbycie udziału we współwłasności budynków na nim posadowionych należy traktować jako dostawę towarów.

Sprawa trafiła do WSA. Sąd zgodził się ze spółką, że w przedmiotowej sytuacji nie ma miejsca dostawa towarów. Rozpatrując sprawę, NSA doszedł do wniosku, że ujawniło się w niej podane na wstępie zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, które wymaga przedstawienia go do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów tego Sądu.

NSA w poszerzonym siedmioosobowym składzie odpowiedział na pytanie: czy sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz we współwłasności budynków jest dostawą towarów, czy świadczeniem usług. W pisemnym uzasadnieniu uchwały NSA wyjaśnił, że przy rozstrzyganiu, czy dana czynność jest dostawą towarów czy usługą, należy przede wszystkim ustalić, czy dochodzi do "odpłatnego przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel", bo to właśnie jest typowe dla dostawy towarów. NSA doszedł do wniosku, że sprzedaż udziału we współwłasności budynku, jak również udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu prowadzi do przeniesienia na nabywcę prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00