Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2014-03-14

Użytkowanie wieczyste i opłaty roczne w podatkach dochodowych

Jak rozliczyć leasing użytkowania wieczystego

Od 1 stycznia 2013 r. sytuacja, w której nieruchomości budynkowe znajdują się na działce gruntu niebędącej własnością leasingodawcy, lecz objętej prawem użytkowania wieczystego, nie jest przeszkodą do oddania takiego budynku i gruntu do używania na podstawie umowy leasingu. W stosunku do budynku nie wyłączały takiej możliwości poprzednio obowiązujące przepisy. Jednak w poprzednim stanie prawnym wymagało to zawarcia odrębnej umowy (innej niż leasing) w odniesieniu do prawa użytkowania wieczystego gruntu. W opracowaniu przedstawiamy, jak wyglądało i jak wygląda rozliczenie umowy leasingu użytkowania wieczystego przed i po nowelizacji przepisów podatkowych.

Zgodnie z brzmieniem przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. (art. 17a pkt 1 updop oraz art. 23a pkt 1 updof) przez pojęcie podatkowej umowy leasingu należy rozumieć:

(...) umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej finansującym (leasingodawcą), oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej korzystającym (leasingobiorcą), podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00