Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-04-22

Wszystko o sprzedaży i zakupie nieruchomości

Zakup i sprzedaż nieruchomości to poważna decyzja finansowa. Również podatkowo jest ona powiązana z określonymi obowiązkami. Ze względu na ostatnie zmiany przepisów podatkowych w zakresie podatku od sprzedaży nieruchomości rozliczenie transakcji sprzedaży stało się dość skomplikowane. W opracowaniu w uporządkowany sposób przedstawiamy skutki podatkowe i rachunkowe zakupu i sprzedaży nieruchomości.

SŁOWNICZEK

Rodzaje nieruchomości

Zanim wskażemy skutki podatkowe sprzedaży i zakupu nieruchomości, najpierw określimy ich rodzaje. Wskazuje je art. 46 Kodeksu cywilnego. Wśród nieruchomości można wymienić:

1) grunty - jako części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności,

2) budynki trwale związane z gruntem, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności, np. budynki wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez wieczystego użytkownika stanowiące jego własność lub też nabyte przez wieczystego użytkownika przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste (art. 235 k.c.),

3) części budynków trwale związanych z gruntem, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności - np. lokale.

Poza znajomością rodzajów nieruchomości należy również wiedzieć, że budynki i inne urządzenia związane trwale z gruntem stanowią część składową gruntu (art. 48 k.c.). Oznacza to, że nie mogą one być przedmiotem odrębnej własności (art. 47 § 1 k.c.). Kodeks przewiduje jednak wyjątki od tych zasad, np. budynki wzniesione przez wieczystego użytkownika gruntu, które stanowią odrębny od tego gruntu przedmiot własności.

Oprócz nieruchomości definiowanych przepisami Kodeksu cywilnego występują również prawa na nieruchomościach (ograniczone prawa rzeczowe), które upoważniają do dysponowania nieruchomościami (zakupu i sprzedaży). Są to: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego (albo udziały w takim prawie), prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (lub udział w takim prawie), prawo użytkowania wieczystego gruntu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00