Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-06-20

Ceny transferowe w grupie kapitałowej - praktyczne uwagi (z uwzględnieniem możliwości wykorzystania rozwiązań informatycznych)

Mija właśnie dziewiąty rok obowiązywania przepisów nakładających na polskich podatników obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowych dla transakcji z podmiotami powiązanymi. Nadal jednak świadomość wagi i złożoności problematyki cen transferowych jest wśród osób zarządzających przedsiębiorstwami niska. Na podstawie spostrzeżeń poczynionych w toku prowadzonych projektów z tego obszaru dla kilkudziesięciu grup kapitałowych udało nam się zidentyfikować szereg typowych - powtarzalnych problemów.

Świadomość ryzyka

Mimo nasilonych w ostatnich latach kontroli z zakresu cen transferowych obszar ten jest traktowany w wielu przedsiębiorstwach nadal po macoszemu. Wiedza zarządów w zakresie konsekwencji braku dokumentacji podatkowych jest niewielka, a sama kwestia cen transferowych traktowana jest jako wewnętrzny problem działu finansowo-księgowego. Z doświadczenia wynika, iż często w spółkach brak jest odrębnej komórki, odpowiedzialnej za to zagadnienie, a zarządzający wolą problemu nie dostrzegać tak długo, jak to możliwe - czyli najczęściej do momentu kontroli. Sytuacja ta wynika zapewne z braku świadomości możliwego spektrum sankcji związanych z brakiem lub niewłaściwym sporządzeniem dokumentacji podatkowych. Obok sankcji finansowych nakładanych na jednostkę może w tym przypadku wystąpić również odpowiedzialność osobista zarządzających podmiotem oraz osób, którym powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Dokumentacja podatkowa w myśl art. 53 § 21 pkt 5 k.k.s. stanowi bowiem "księgę", czyli "urządzenie ewidencyjne, do którego prowadzenia zobowiązuje ustawa", a nieprowadzenie księgi jest czynem zabronionym w myśl art. 60 § 1 tegoż kodeksu. Z kolei przeprowadzenie oszacowania dochodu jednostki w transakcji z podmiotem powiązanym może wiązać się w pewnych przypadkach z pociągnięciem zarządu do odpowiedzialności na podstawie przepisów art. 585 § 1 k.s.h. (przestępstwo działalności na szkodę podmiotu zarządzanego).

Pobierz pliki wydania
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00