Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-06-20

Jak są opodatkowane VAT usługi organizacji targów i wystaw

Nasza firma reklamuje swoje produkty na targach i wystawach w kraju i za granicą. Kupujemy kompleksowe usługi organizacji udziału w takich imprezach. Usługi te obejmują zwykle wynajem powierzchni, aranżację, obsługę techniczną, catering itp. Nabywamy je od podatników polskich i zagranicznych (unijnych i pozaunijnych). Jak i gdzie są opodatkowane tego rodzaju usługi? Kto rozlicza VAT: świadczący usługę czy nabywca? Czy nasza firma może być zobowiązana do rozliczania VAT od tych usług na zasadzie importu usług?

PROBLEM

RADA

Od 1 grudnia 2008 r. usługi organizacji targów i wystaw podlegają opodatkowaniu w miejscu ich faktycznego świadczenia. W praktyce oznacza to, że są one opodatkowane w kraju, w którym są świadczone. Zobowiązany do rozliczenia VAT w większości przypadków będzie świadczący usługę organizacji targów i wystaw. Państwo jako nabywca usługi mogą jednak zostać zobowiązani do rozliczenia podatku od tej usługi na zasadzie importu usług w jednym przypadku: gdy usługa będzie wykonana w Polsce przez podmiot zagraniczny, który nie ma w Polsce siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności ani miejsca zamieszkania.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że kupują Państwo szeroko rozumiane usługi w zakresie organizacji targów (czyli usługi organizacji targów i usługi z nimi związane).

W praktyce przy opodatkowaniu tego rodzaju świadczeń największy problem sprawia to, w jaki sposób (z zastosowaniem której metody) wyznaczyć miejsce opodatkowania usługi. Bardzo często problem ten jest nierozerwalnie powiązany z zagadnieniem opodatkowania świadczeń zbiorczych (kompleksowych), składających się z grupy czynności i jako takich tworzących w efekcie jedną usługę.

Usługi organizacji targów - miejsce świadczenia

Polski ustawodawca podatkowy wymaga od podatników VAT, aby klasyfikowali usługi w oparciu o przepisy prawa statystycznego (oczywiście chodzi głównie o PKWiU).

Problem w tym, że taki sposób klasyfikowania usług jest całkowicie obcy podatkowi od wartości dodanej funkcjonującemu w Unii Europejskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00