Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-06-20

Zakup na kredyt i koszty eksploatacji samochodu osobowego częściowo przewłaszczonego

Spółka kupiła w maju samochód osobowy sfinansowany w 1/3 kredytem bankowym. Kredyt ma być spłacony w ciągu 2 lat. Zabezpieczeniem kredytu jest przewłaszczenie częściowe. W wyniku przewłaszczenia bank stał się współwłaścicielem w 49/100 części. Jak należy amortyzować samochód, skoro bank jest współwłaścicielem (jest to samochód nowy, kupiony w salonie). Czy prowizja pobrana przez bank w wysokości 1460 zł przed uruchomieniem kredytu, opłaty rejestracyjne oraz niepodlegający odliczeniu VAT (powyżej 6000 zł) powiększają wartość początkową samochodu?

PROBLEM

RADA

W rozpatrywanym przypadku, pomimo że bank jest współwłaścicielem samochodu w 49%, to dłużnik (a więc Państwa spółka) dokonuje odpisów amortyzacyjnych w pełnej wysokości. Prowizja pobrana przez bank przed uruchomieniem kredytu, opłaty rejestracyjne oraz niepodlegający odliczeniu VAT powiększają wartość początkową samochodu. Szczegóły wraz z dekretacją - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jedną z form zabezpieczenia kredytu samochodowego zaciąganego w bankach jest przewłaszczenie. Przewłaszczenie polega na przeniesieniu własności rzeczy (samochodu) na wierzyciela (bank). Banki mogą stosować przewłaszczenie częściowe (często 49% - stają się współwłaścicielem pojazdu) lub przewłaszczenie całkowite (formalnie są wówczas jedynym właścicielem kredytowanego samochodu), w zależności od tego, w jakim stopniu zakup jest finansowany z kredytu. Zasadą jest, że pomimo przeniesienia własności rzecz (samochód) pozostaje w posiadaniu dłużnika banku, który jest wtedy jej posiadaczem zależnym na warunkach określonych umową (kredytobiorca może z niej korzystać w sposób określony w umowie). Istotną cechą przewłaszczenia jest stworzenie możliwości po stronie banku do zaspokojenia się z rzeczy, bez potrzeby przeprowadzania procesu i egzekucji. Bank jest bowiem właścicielem rzeczy i może tę rzecz, zgodnie z umową (gdy dłużnik nie spełnia zobowiązania), sprzedać. W przypadku gdy dług zostanie w terminie spłacony, przeniesienie własności traci moc i dłużnik na powrót staje się właścicielem rzeczy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00