Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-06-10

Opłaty związane z ochroną środowiska

Przedsiębiorcy są zobowiązani do ponoszenia wielu opłat za korzystanie ze środowiska naturalnego. Rzetelne wykonywanie tych obowiązków jest utrudnione. Obowiązki te są bowiem uregulowane w różnych aktach prawnych.

Prezentujemy krótki przewodnik, który pomoże przedsiębiorcom w bieżącym wywiązywaniu się z obowiązków dotyczących opłat za korzystanie ze środowiska. Przedstawiamy też skutki podatkowe ich uiszczania.

I. Podstawowe opłaty za korzystanie ze środowiska

Podstawowe zasady ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska

Kto uiszcza opłaty za korzystanie ze środowiska. Krąg podmiotów korzystających ze środowiska określają przepisy ustawy - Prawo ochrony środowiska (dalej: POŚ). Są to:

● przedsiębiorcy,

● osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie,

● osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,

● jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami,

● osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, korzystające ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie wymaga pozwolenia (art. 3 pkt 20 POŚ).

Za jakie działania należy uiszczać opłaty za korzystanie ze środowiska. Opłaty podstawowe za korzystanie ze środowiska są ponoszone za:

● wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,

● wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,

● pobór wód,

● składowanie odpadów.

Opłaty za korzystanie ze środowiska są ustalane przez samego przedsiębiorcę. Jest to tzw. zasada samoobliczenia. Zobowiązany samodzielnie ustala wysokość należności. Następnie odprowadza ją na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska, z jednym wyjątkiem. Jeżeli opłaty dotyczą wprowadzania gazów i pyłów do powietrza na skutek eksploatacji urządzeń (np. samochodów), należy je uiszczać na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce rejestracji firmy. Jeśli wysokość półrocznej opłaty ustalona przez zobowiązanego do uiszczenia należności nie przekroczy 400 zł, nie trzeba jej uiszczać (art. 289 ust. 1 POŚ).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00