Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-04-05

Od którego momentu amortyzować przedsiębiorstwo wniesione aportem do spółki z o.o. w organizacji

Do spółki z o.o. w organizacji zostało wniesione aportem funkcjonujące przedsiębiorstwo. Od kiedy należy rozpocząć amortyzację - licząc od daty wpisu do KRS, czy od daty wniesienia aportu do spółki? Aport został wniesiony do spółki 10 października 2007 r. KRS wpisał spółkę do rejestru 12 lutego 2008 r.

problem

rada

Aport podlega amortyzacji począwszy od listopada 2007 r. Takie same rozwiązanie należy zastosować w przypadku spółki akcyjnej w organizacji. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Kłopoty z wyznaczeniem momentu rozpoczęcia amortyzacji w spółkach kapitałowych w organizacji wynikają z ich specyfikacji. „Spółka w organizacji” jest pewnym etapem w tworzeniu spółki z o.o. Została wprowadzona po to, aby umożliwić aktywność biznesową wspólników między podpisaniem umowy spółki a jej rejestracją (jest to zazwyczaj co najmniej kilka miesięcy). W odróżnieniu od spółki z o.o. (powstaje poprzez wpis do KRS) spółka z o.o. w organizacji nie ma osobowości prawnej (powstaje z chwilą zawarcia umowy). Spółka z o.o. w organizacji na mocy szczególnych przepisów może jednak normalnie prowadzić działalność gospodarczą.

Jest w tym zakresie wiele nieporozumień. Dla porównania - wiele osób błędnie uważa, że w zakresie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej spółka z o.o. w organizacji jest podobna do „dziecka”, a dopiero spółka z o.o. dzięki rejestracji w KRS ma uprawnienia „osoby dorosłej”. Takie zróżnicowanie jest jednak błędne. Spółka z o.o. w organizacji nie jest powołana tylko do przeprowadzenia procesu rejestracji spółki. Nie tylko koszty związane z rejestracją mogą być jej kosztem podatkowym (przy czym organy podatkowe za taki koszt nie uznają kosztów zawarcia umowy spółki). Fiskus akceptuje bowiem, że kosztem ponoszonym przez spółkę z o.o. w organizacji są także odpisy amortyzacyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00