Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-04-05

Jak rozliczyć VAT od darowizny towarów i środków trwałych

Zamierzam przekazać w drodze darowizny sklep spożywczy, towary związane z prowadzoną działalnością, samochód osobowy będący środkiem trwałym - mojemu synowi, który będzie dalej prowadził tę działalność. Czy mogę ubiegać się o zwrot VAT za ostatni miesiąc prowadzonej działalności, czy z odliczenia korzysta mój syn (obdarowany)?

PROBLEM

RADA

Jeżeli w Pani działalności występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, to Pani powinna ubiegać się o jej zwrot na rachunek bankowy. Syn nie może skorzystać z odliczenia VAT naliczonego z faktur, które nie zostały na niego wystawione jako na nabywcę towaru. Pozostałe skutki darowizny zostały opisane w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Ponieważ zamierza Pani przekazać całą prowadzoną działalność synowi, czyli to syn dalej będzie ją prowadził, należy uznać że planuje Pani darowiznę całego przedsiębiorstwa (firmy). Darowizna przedsiębiorstwa nie podlega VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Darowizna przedsiębiorstwa wiąże się z obowiązkiem korekty podatku naliczonego od towarów handlowych oraz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przejętych w drodze darowizny przedsiębiorstwa na zasadach określonych w art. 91 do końca pozostałego okresu korekty.

Inaczej będzie, gdy darowizna obejmie osobne elementy składające się na prowadzoną przez Panią działalność, np. towary czy środki trwałe. Skutki darowizny towarów i środków trwałych oraz skutki związane z likwidacją działalności zostały opisane poniżej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00