Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-01-05

3. Jak traktować podatkowo niewypłaconą dywidendę

Wspólnicy naszej spółki często odraczają, na przykład przez 1 rok, wypłatę dywidendy, przeznaczając ją na fundusz rezerwowy. Czy w takiej sytuacji niewypłacony wspólnikom zysk uznaje się za świadczenie nieodpłatne? Czy przeznaczenie zysku czasowo na fundusz rezerwowy jest przysporzeniem nieodpłatnym? A co by było, gdybyśmy jednak zysk przeznaczyli na dywidendę, ale jej nie wypłacali?

PROBLEM

RADA

W przypadku gdyby Państwo przeznaczyli zysk na dywidendę i jej nie wypłacili, istniałoby duże ryzyko uznania przez organy podatkowe, że mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem. Przekazanie zysku na kapitał rezerwowy jest neutralne podatkowo dla spółki, nie mamy więc tu do czynienia ze świadczeniem nieodpłatnym na jej rzecz.

UZASADNIENIE

Każdy wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego (art. 191 k.s.h.). Przeznaczenie zysku do podziału musi nastąpić przez uchwałę zgromadzenia wspólników. Podstawą do wypłacenia dywidendy jest wypracowanie przez spółkę zysku w danym roku obrachunkowym. Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów rezerwowego i zapasowego, które mogą być przeznaczone do podziału. Następnie kwotę do podziału należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitał zapasowy lub kapitały rezerwowe (art. 192 k.s.h.).

Jeżeli zgromadzenie wspólników nie określiło terminu wypłaty dywidendy, powinna ona zostać wypłacona niezwłocznie po jej przyznaniu. W spółce publicznej zwyczajne zgromadzenie wspólników ustala termin wypłaty dywidendy. Może on być wyznaczony na dzień powzięcia uchwały albo w okresie kolejnych trzech miesięcy, licząc od tego dnia (art. 348 k.s.h.). W przypadku niewypłacenia należnej wspólnikowi dywidendy w określonym terminie, zgodnie z Kodeksem cywilnym należą mu się odsetki, których może zażądać w ustawowej wysokości. Wspólnicy mogą podjąć uchwałę o wypłacie odsetek za zwłokę w wypłacie dywidendy. Odsetki należy wypłacać wspólnikom w takich samych proporcjach, w jakich została podzielona kwota dywidendy. Odsetki od dywidend i innych dochodów z udziału w zyskach nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00