Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-01-05

5. Jak rozliczyć w Polsce nabycie nowego samochodu osobowego z innego kraju UE

Noszę się z zamiarem kupna nowego samochodu osobowego (terenowego) w Niemczech. Zakup byłby na fakturę VAT wystawioną na firmę. Samochód ma pojemność silnika 3,2 litra. Czy zapłacę VAT w Niemczech czy w Polsce? Jakie dodatkowe opłaty będę musiał ponieść? Czy muszę być zarejestrowany jako podatnik VAT-UE? Czy zapłacę PCC?

PROBLEM

RADA

W związku z zakupem nowego samochodu Czytelnik powinien rozliczyć VAT w Polsce. Przed dokonaniem WNT Czytelnik powinien się zarejestrować jako podatnik VAT-UE. Sprowadzenie nowego samochodu osobowego wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego. Zakup samochodu w sytuacji opisanej w pytaniu nie będzie podlegał PCC.

UZASADNIENIE

Nabycie nowego samochodu w innym kraju UE jest zawsze opodatkowane w kraju nabywcy (art. 9 ust. 3 ustawy o VAT). Dlatego VAT od nabycia rozlicza nabywca samochodu. Na nabywcy samochodu ciąży również obowiązek zapłaty podatku akcyzowego od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu nierejestrowanego na terenie kraju. Nabywcę samochodu obciążają również opłaty administracyjne związane z rejestracją. Wysokość opłat administracyjnych określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 22 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów. Np. za wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu wraz z kompletem nalepek legalizacyjnych i nalepką kontrolną organ rejestrujący pobiera opłatę w wysokości 75,50 zł. Opłata za wydanie tablic rejestracyjnych samochodowych wynosi 80,00 zł. Nabywca samochodu nie jest natomiast zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC wynika bowiem, że nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Podatnik, dokonując WNT samochodu, powinien dokonać kolejno następujących czynności:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00