Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-02-05

2. Jak wyliczyć zakładowy staż pracy

Założenie:

Wacław K. pracuje u pracodawcy X na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przez 14 miesięcy. Wcześniej przez rok był bezrobotny, po tym jak zwolnił się z zakładu pracy Y, w którym pracował przez 2 lata. Obecny pracodawca Wacława K. kupił zakład Y (nastąpiło przejęcie pracowników) w okresie, gdy osoba ta już tam nie pracowała. Przed podjęciem zatrudnienia w zakładzie pracy Y Wacław K. przez 6 miesięcy był w zakładzie pracy Y na stażu finansowanym przez urząd pracy (staże dla bezrobotnych). Jaki okres należy przyjąć, ustalając zakładowy staż pracy Wacława K.?

Rozwiązanie:

Do zakładowego stażu pracy podlegają wliczeniu wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, bez względu na ewentualne przerwy pomiędzy nimi. Wliczamy tutaj także okres zatrudnienia u pracodawcy, którego zakład pracy został przejęty przez nowy podmiot (zmienił właściciela). Tak więc łączny wymiar stażu pracy Wacława K. u pracodawcy X wynosi 3 lata i 8 miesięcy.

Okres zatrudnienia w danym zakładzie pracy ma bardzo duże znaczenie dla wielu uprawnień pracowniczych. Od długości zakładowego stażu pracy uzależniona jest m.in. długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. I tak, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00