Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-12-20

Wszystko o rozliczaniu wynagrodzeń członków zarządu spółek

Zarząd powołany jest do prowadzenia spraw podmiotu oraz jego reprezentowania. Jest to organ wykonawczy, przykładowo w spółce z o.o. powoływany i odwoływany mocą uchwały wspólników, chyba że umowa samej spółki przewiduje inny tryb powoływania zarządu. Dla prawidłowego podatkowego rozliczenia wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu podstawową sprawą jest jego kwalifikacja do właściwego źródła przychodu. To zaś zależy od formy zatrudnienia członka zarządu. Może ona polegać na samym powołaniu. Można jednak również zawrzeć jedną z następujących umów:

- umowę o pracę albo

- kontrakt menedżerski, czy też podobną umowę o zarządzanie podmiotem.

Dokonanie odpowiedniego wyboru przekłada się na jego kwalifikację podatkową.

Powołanie i kontrakty działalnością osobistą

Decydując się na samo powołanie, spółka nie zawiera już dodatkowej umowy dotyczącej zatrudnienia członka zarządu. W takim przypadku warto jednak zadbać o szczegółowy regulamin, który określi prawa i obowiązki członka zarządu. Przychód z samego powołania kwalifikowany jest do działalności wykonywanej osobiście, która jest jednym ze źródeł przychodów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 13 updof).

Przychodem z tej działalności są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych przez podatnika świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przychodem z działalności wykonywanej osobiście jest również wynagrodzenie członka zarządu, który ze spółką podpisał kontrakt menedżerski lub inną umowę cywilnoprawną dotyczącą zarządzania firmą, nawet jeżeli umowę taką podpisał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Opodatkowanie w ramach działalności gospodarczej kusi menedżerów (w tym członków zarządu) możliwością zaliczenia do kosztów wydatków związanych z uzyskiwanym przychodem (wyjątkiem są te wyraźnie wyłączone z kosztów) czy możliwością wyboru podatku liniowego, gdzie stawka podatku wynosi 19% dochodu.

Trybunał Konstytucyjny wyraźnie jednak stwierdził, że ustawodawca w sposób dostateczny określił, że przychody z umów menedżerskich powinny być kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście (wyrok TK z 19 lipca 2007 r., sygn. K 11/06, opubl. Dz.U. z 2007 r. Nr 138, poz. 977 - patrz też Mk nr 16/2007, str. 16).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00