Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-12-20

5. Najnowsze orzecznictwo

Uzyskiwanie korzyści w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego nie jest przychodem spółki, zatem wydatek z tym związany nie może być kosztem uzyskania przychodu - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 10 października 2007 r. (sygn. akt I SA/Bd 546/07).

  5.1. Powiększenie kapitału zakładowego - nie ma przychodu i nie ma kosztu

Spółka akcyjna złożyła wniosek do organów skarbowych o pisemną interpretację w kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z powiększeniem kapitału zakładowego w drodze emisji nowej serii akcji. Zdaniem spółki takie wydatki powinny, zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowić koszty uzyskania przychodów. Jednak organy skarbowe udzieliły negatywnej odpowiedzi. Ich zdaniem znaczenie w sprawie ma art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego przychody otrzymane na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego spółki nie są jej przychodem do opodatkowania. Fiskus argumentował, że skoro nie ma przychodu, to także wydatki związane z tym przychodem i w konsekwencji z podwyższeniem kapitału zakładowego nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Sprawa znalazła swój epilog w sądzie. Spółka argumentowała, że środki przekazane na kapitał zakładowy będą w przyszłości inwestowane, co oznacza, że można wykazać pośredni związek między kosztami i osiągnięciem przychodu do opodatkowania. Sąd jednak nie podzielił poglądów spółki wyrażonych w skardze. Sąd zgodził się ze stanowiskiem organów skarbowych. Zdaniem sądu, skoro w art. 12 ustawy o CIT ustawodawca wskazał, że nie jest przychodem uzyskiwanie korzyści w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, to również wydatek z tym związany nie może być kosztem uzyskania przychodu.

Warto jednak podkreślić, że wyrok ten został wydany na podstawie przepisów ustawy o CIT obowiązujących do 31 grudnia 2006 r. Od 1 stycznia 2007 r. przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów uległy pewnej modyfikacji. Czas pokaże, jak sądy będą traktować problem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z powiększeniem kapitału zakładowego na gruncie nowych przepisów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00