Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-03-20

Od 25 marca upomnienia od wójta na nowych zasadach

Wchodząca w życie nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zmodyfikuje m.in. zasady dochodzenia należności z tytułu podatków lokalnych. Włodarze przed wysłaniem monitu dłużnikowi nie będą już musieli bacznie przyglądać się wysokości zmieniających się odsetek, prościej też będzie o przedawnienie kosztów upomnienia

25 marca 2024 r. wejdą w życie zmiany w ustawie z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2505; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 2769; dalej: u.p.e.a.), które wpłyną na postępowania egzekucyjne dotyczące należności o charakterze pieniężnym. Wśród wielu nowości istotnych dla jednostek samorządu terytorialnego jest modernizacja instytucji upomnienia na gruncie u.p.e.a., a więc np. przy dochodzeniu należności z tytułu podatków lokalnych, np. podatku od nieruchomości.

Kiedy nie będzie wymagane

I tak istotnej zmianie ulegnie zakres przepisu, który pozwala wierzycielowi na niepodejmowanie działań zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych wobec dłużnika, o ile jego zaległość nie przekroczy określonej wysokości. Po 25 marca w myśl art. 6 par. 1 u.p.e.a. (zmienionego na mocy ustawy z ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. poz. 556 ze zm.; dalej: nowelizacja) wierzyciel będzie uprawniony do niepodejmowania działań zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych w przypadku, gdy kwota zaległości będzie mniejsza niż dziesięciokrotność kosztów upomnienia, z wyjątkiem sytuacji, w której okres do upływu przedawnienia należności pieniężnej będzie krótszy niż sześć miesięcy. Dla porównania – obecnie art. 6 par. 1 u.p.e.a. stanowi, że wierzyciel może nie podejmować czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych, jeżeli „łączna wysokość należności pieniężnej, odsetek z tytułu niezapłacenia jej w terminie i kosztów upomnienia nie przekracza dziesięciokrotności kosztów upomnienia, chyba że okres do upływu terminu przedawnienia należności pieniężnej jest krótszy niż sześć miesięcy”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00