Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-10-03

finanse

Bezpieczeństwo kosztem 10 mld zł

Prawie 7 mld zł z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i ponad 3 mld zł z banków poszło na operację, dzięki której uniknięto bankructwa Getin Noble Banku

Leszek Czarnecki w ciągu dwóch lat stracił dwa banki

Leszek Czarnecki w ciągu dwóch lat stracił dwa banki

Komisja Europejska zatwierdziła w weekend pomoc publiczną związaną z przymusową restrukturyzacją Getin Noble Banku. Proces restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, koordynowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz powiązane środki wsparcia umożliwią uporządkowaną sprzedaż lub likwidację banku, chroniąc jednocześnie zarówno stabilność finansową, jak i równe warunki działania na jednolitym rynku - napisano w komunikacie KE.

W piątek rano BFG poinformował o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku - dziesiątego pod względem wielkości gracza na naszym rynku, kontrolowanego dotąd przez wrocławskiego biznesmena Leszka Czarneckiego. Akcje, podobnie jak obligacje podporządkowane, będące w posiadaniu inwestorów (w tym Czarneckiego), zostały umorzone. To pozwoliło na pokrycie części strat. Dziś Getin Noble zostanie podzielony. Większość należności i zobowiązań trafi do tzw. banku pomostowego. Straty oraz część aktywów pozostaną przypisane do istniejącej dotychczas spółki określanej teraz mianem podmiotu rezydualnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00