Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-07-25

Preferencje podatkowe tylko dla wybranych form pomocy humanitarnej

Od początku rosyjskiej agresji ogromne jest wsparcie udzielane Ukraińcom zarówno przez indywidualne osoby, jak i przedsiębiorców. Ci drudzy powinni zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki to robią, gdyż wpływa to na możliwość ujęcia wydatków w rozliczeniach podatkowych

W polskim systemie podatkowym nadal brakuje przepisów pozwalających przedsiębiorcom efektywnie rozliczyć wydatki, które ponieśli na wsparcie ofiar wojny w Ukrainie. Ten stan zmieniła tylko częściowo ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1383; dalej: specustawa) oraz rozporządzenie ministra finansów z 3 marca br. wprowadzające zerową stawkę VAT na niektóre nieodpłatne świadczenia (Dz.U. z 2022 r. poz. 531; dalej: rozporządzenie MF).

Jakie rozwiązania wprowadzono

Przedsiębiorca, który udziela wsparcia ofiarom wojny w Ukrainie, może dokonać odliczenia darowizn od dochodu na zasadach ogólnych - do 6 proc. dochodu (dla podatników PIT) lub 10 proc. dochodu (dla podatników CIT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00