Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-11-30

Współwłasność - skutki podatkowe

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (art. 195 Kodeksu cywilnego). Jest to współwłasność. W raporcie zostały przedstawione odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące skutków podatkowych współwłasności.

1. Jak udokumentować sprzedaż towaru dwóm nabywcom?

PROBLEM

Prowadzę firmę komputerową. Jeden z klientów kupił wspólnie ze swoją narzeczoną komputer i poprosił o wystawienie faktury na dwoje nabywców. Czy mam wystawić jedną czy dwie faktury?

RADA

W przedstawionej sytuacji powinien Pan wystawić jedną fakturę na dwóch nabywców. Przy czym faktura ta może być wystawiona w większej liczbie egzemplarzy niż dwa, np. w trzech egzemplarzach.

UZASADNIENIE

Jednym z obowiązkowych elementów faktury jest nazwa nabywcy towarów lub usług oraz jego adres (§ 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie faktur; od 1 stycznia 2014 r. art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

Przepis jest sformułowany w liczbie pojedynczej, lecz faktury mogą wskazywać jako nabywców dwie lub więcej osób. Dwóch lub więcej nabywców na fakturze należy wskazać m.in. w przypadku wystawiania faktury dokumentującej zakup dokonywany wspólnie przez dwie lub więcej osób. Potwierdzają to organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 26 sierpnia 2010 r. (sygn. ILPP2/443-801/10-4/JKa):

Z (...) przepisów nie wynika zakaz wystawienia faktury na więcej niż jednego podatnika. Zatem nabywcą towaru czy usługi może być więcej niż jeden podmiot, a dane zawarte w fakturze VAT muszą umożliwiać jednoznaczną identyfikację stron transakcji gospodarczej, zarówno po stronie nabywcy, jak i sprzedawcy. Zatem Zainteresowany postąpił prawidłowo, wystawiając jedną fakturę dla dwóch nabywców.

W przedstawionej sytuacji powinien Pan wystawić jedną fakturę, w której jako nabywcy zostaną wskazane dwie osoby. Wystawienie dwóch faktur na poszczególne osoby byłoby nieprawidłowe. Sugerowałoby, że w przedstawionej sytuacji doszło do dwóch dostaw towarów, a nie jednej dostawy dla dwóch nabywców. Faktura, o której mowa, nie musi być wystawiona tylko w dwóch egzemplarzach. Jak stanowi § 19 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur (od 1 stycznia 2014 r. będzie to art. 106g ust. 1 ustawy o VAT), fakturę wystawia się "co najmniej" w dwóch egzemplarzach. Sformułowanie "co najmniej" oznacza, że egzemplarzy faktur wystawionych przez podatników może być więcej niż dwa. Możliwe jest zatem, aby fakturę dokumentującą transakcję wystawił Pan w trzech egzemplarzach, z których dwa przekaże Pan nabywcom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00