Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-02-23

Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych w 2009 r. - komentarz

Od 1 stycznia 2009 r. nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 6 listopada 2008 r. wprowadziła kilka korzystnych dla podatników rozwiązań, w tym m.in. usunięcie obowiązku rozpoznawania przychodu z tytułu użyczenia nieruchomości. Wydatki związane z zaniechanymi inwestycjami mogą stanowić koszt podatkowy. Korzystnym zmianom uległy również zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wypłatą wynagrodzeń pracownikom. Do ustawy wprowadzono także możliwość dokonania korekty dochodu w drodze oszacowania przy określaniu dochodów między podmiotami powiązanymi. Wprowadzone nowelizacją zmiany dotyczące zaliczek zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2010 r.

1. Przesunięty rok podatkowy

Wprowadzone nowelizacją przepisy dotyczą podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2008 r. Podatnicy, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2009 r., zastosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy o pdop obowiązujące do 31 grudnia 2008 r.

PRZYKŁAD

Rok podatkowy Example Sp. z o.o. trwa od początku listopada do końca października. Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych, które obowiązują od 1 stycznia 2009 r., będą miały zastosowanie do spółki Example od 1 listopada 2009 r.

2. Dochody z udziału w zyskach osób prawnych

-

Od 1 stycznia 2009 r. dochodem z udziału w zyskach osób prawnych (zatem w sp. z o.o. i SA) jest wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe. Zmiana dotyczy środków zgromadzonych na kapitale zapasowym lub funduszu celowym pochodzących z niewypłacanych dywidend z lat poprzednich. Podatnicy będą określać przychód z tych środków na dzień przekształcenia (art. 10 ust. 1 pkt 8 updop).

PRZYKŁAD

Wspólnicy Example Sp. z o.o. podjęli decyzję o przekształceniu Example w spółkę jawną. Example posiada na kapitale zapasowym niepodzielone pomiędzy jej wspólników zyski z poprzednich lat. Nie zostaną one przeznaczone na podwyższenie wielkości wkładów wspólników. Wspólnicy uzyskali więc dochód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej w momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00