Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-02-23

Jak rozliczyć WNT od towaru przesłanego do Polski z innego kraju UE i przyjętego na podstawie dokumentu magazynowego

Jak należy potraktować przysłanie przez firmę unijną towaru do firmy z siedzibą w Polsce tylko na podstawie dokumentu magazynowego? Brak na nim ceny i wartości całego towaru. Firma unijna będzie wystawiała faktury dopiero w momencie sprzedaży przysłanego towaru na terenie kraju przez firmę polską, do której przysłano towar. Firma unijna nie jest zarejestrowanym podatnikiem w Polsce i nie chce nim być. Nie może też podać ostatecznej ceny na swoje towary, zanim nie zostaną sprzedane. Dodam jeszcze, że magazyn jest uzupełniany na bieżąco.

PROBLEM

Proszę o wyjaśnienie:

1. Czy dostawa towarów do magazynu w Polsce będzie WNT dla polskiej firmy?

2. Kiedy należy rozliczyć VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?

3. Jak ustalić podstawę opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?

4. Jak polska firma powinna rozliczyć WNT w deklaracji VAT?

5. Czy polska firma powinna wystawić fakturę wewnętrzną?

6. Jaki kurs waluty polska firma powinna przyjąć przy przeliczeniu podstawy opodatkowania WNT?

1. Czy dostawa towarów do magazynu w Polsce będzie WNT dla polskiej firmy?

RADA

Tak, po stronie polskiego podatnika powstanie obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy z umowy z kontrahentem wynika, że celem przemieszczenia towarów do magazynu w Polsce nie jest dostawa towarów polskiemu kontrahentowi.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że do polskiej firmy są przysyłane towary z innego kraju UE. Czy w opisanym przez Czytelnika przypadku zobowiązanym do rozliczenia WNT jest polski podatnik, czy też firma unijna, zależy nie tylko od formy udokumentowania przekazania towarów, ale przede wszystkim od ustaleń między kontrahentami.

Z umowy z kontrahentem unijnym może wynikać, że między nim a polskim podatnikiem nie dochodzi do dostawy towaru. W rezultacie polski podatnik nie nabywa prawa do rozporządzania przekazanym towarem jak właściciel. W takim przypadku jedynym podmiotem zobowiązanym do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce będzie unijna firma, która przemieściła swój towar z innego kraju UE do magazynu w Polsce. Firma ta powinna zarejestrować się w Polsce, rozliczyć w Polsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a w przypadku sprzedaży swoich towarów w Polsce rozliczyć również VAT od dostawy towarów na terenie Polski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00