Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-08-18

Jak ewidencjonować koszty będące wydatkiem z ZFRON

Jesteśmy byłym zakładem pracy chronionej, zatrudniającym 38% pracowników niepełnosprawnych. Przekazujemy na ZFRON 75% kwoty zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń tych pracowników. Czy z tych środków możemy zakupić specjalistyczne oprogramowanie jako wyposażenie stanowiska pracy pracownika - osoby niepełnosprawnej? Jak księgować wydatki z ZFRON, aby były podatkowym kosztem uzyskania przychodu? Czy można płacić za te wydatki z kasy, a potem refundować je z rachunku bankowego ZFRON?

PROBLEM

RADA

Niestety, nie mogą Państwo zakupić wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej ze środków, o których mowa w art. 38 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. wskazanych przez Państwa środków przekazywanych na ZFRON z tytułu pobranych zaliczek na podatek od przychodów). Na ten cel można wydatkować inne środki ZFRON, o ile Państwa zakład jeszcze je posiada. Wydatki mogą być dokonywane z kasy, a następnie refundowane z rachunku bankowego ZFRON, pod warunkiem że nie dotyczą pomocy de minimis. Sposób księgowania nie decyduje o możliwości zaliczenia wydatków z ZFRON do kosztów uzyskania przychodów. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jednostka, która utraciła status zakładu pracy chronionej, zachowuje fundusz rehabilitacji i niewykorzystane środki tego funduszu w przypadku, gdy stan zatrudnienia ogółem wynosi co najmniej 15 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych osiąga wysokość co najmniej 25% (art. 33 ust. 7b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Taki pracodawca (w myśl art. 38 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest zobowiązany do przekazywania na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych części (25%, 50%, 75% lub 100% w zależności od wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych) kwot pobranych 18-procentowych zaliczek na podatek od przychodów pracowników niepełnosprawnych. Wyżej wymienione części zaliczek przekazywane są w okresie od początku roku do miesiąca (włącznie), w którym dochód osoby niepełnosprawnej uzyskany od początku roku u płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 updof (a więc w 2009 r. kwotę 85 528 zł). Pracodawca ma obowiązek postępować w powyższy sposób w okresie 5 lat, licząc od końca roku, w którym utracił status zakładu pracy chronionej (jeśli spełnia wymienione wcześniej warunki zatrudnienia określone w przepisach ustawy o rehabilitacji zawodowej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00