Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-02-05

Najnowsze orzecznictwo. Podwójne ubezpieczenie w ZUS i KRUS nie zwiększa emerytury

Osoba podwójnie ubezpieczona w ZUS i KRUS nie może domagać się zwiększenia świadczenia emerytalnego o okresy pracy w gospodarstwie rolnym, jeśli ma wcześniej ustalone prawo do renty lub emerytury rolniczej - wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2007 r. (sygn. akt SK 37/06).

Prawo do zabezpieczenia społecznego nie zostało naruszone. Kwestionowany przepis stanowi jedynie, w jaki sposób to prawo realizować i jak ustalać wysokość świadczeń - tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, rozpoznając skargę konstytucyjną Henryka D. Dotyczyła ona zwiększenia emerytury w związku z opłacaniem składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Przepis art. 56 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określa, że nie jest możliwe zwiększenie wysokości emerytury wypłacanej przez ZUS przez uwzględnienie okresu pracy w gospodarstwie rolnym, jeśli ubezpieczony ma już ustalone prawo do emerytury lub renty wypłacanej z systemu rolniczego.

Henryk D. był zatrudniony na podstawie umów o pracę, w związku z czym był obowiązany do opłacania składek na powszechne ubezpieczenia społeczne. Następnie prowadził gospodarstwo rolne i opłacał składki na ubezpieczenie społeczne rolników. Ze względu na problemy ze zdrowiem złożył do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wniosek o przyznanie renty inwalidzkiej i ją otrzymał. Po kilku latach złożył do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o przyznanie emerytury. Świadczenie przyznano od daty osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego. Przy ustalaniu wymiaru emerytury nie uwzględniono okresu opłacania składek w czasie prowadzenia gospodarstwa rolnego. Uzasadniono to tym, że okresy składkowe i nieskładkowe z tytułu powszechnego ubezpieczenia społecznego są wystarczające do ustalenia prawa do emerytury. Natomiast zwiększenie świadczenia za okres opłacania przez skarżącego składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników nie jest możliwe, ponieważ miał już uprzednio ustalone prawo do renty na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Skarżący wystąpił na drogę sądową, jednak ostatecznie sąd apelacyjny podzielił stanowisko ZUS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00