Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-20

5. Najnowsze orzecznictwo

  5.1. Czy zwrot VAT za materiały budowlane jest możliwy, gdy wydatki dotyczyły lokalu niemieszkalnego

Gdy lokal niemieszkalny nie spełnia po przebudowie warunków określonych odrębnymi przepisami dla lokali mieszkalnych, nie jest możliwy zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - wyrok WSA w Szczecinie z 6 września 2007 r. (sygn. akt I SA/Sz 39/07).

Podatnik nabył lokal użytkowy o powierzchni 9 m2 i dokonał w nim pewnych zmian. Następnie wystąpił do urzędu skarbowego o zwrot VAT na podstawie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. We wniosku podatnik napisał, że poniósł wydatki w związku z dokonaniem przebudowy pomieszczenia niemieszkalnego. Organ podatkowy wystąpił do właściwego inspektora nadzoru budowlanego o stwierdzenie, czy nastąpiła zmiana przeznaczenia lokalu. Inspektor stwierdził jednak, że podatnik nie wystąpił o dokonanie zmiany przeznaczenia tego lokalu i w związku z tym wszczął postępowanie oraz nałożył obowiązek sporządzenia stosownej ekspertyzy.

Po uzyskaniu negatywnej odpowiedzi od inspektora nadzoru organy skarbowe odmówiły podatnikowi zwrotu VAT od wydatków poniesionych w związku z przebudową lokalu. Argumentowały, że podatnik nie ma prawa do zwrotu, ponieważ w wyniku przebudowy nie powstał lokal mieszkalny, który spełniałby określone w odrębnych przepisach warunki dla lokalu mieszkalnego. W odwołaniu podatnik powołał się na fakt, że lokal jest wykorzystywany jako mieszkanie. Organ II instancji utrzymał jednak w mocy decyzję odmowną. Sprawa trafiła do WSA w Szczecinie.

WSA orzekł jednak, że jeżeli dany lokal po przebudowie nie spełnia warunków do uznania go za lokal mieszkalny, to podatnik nie może ubiegać się o zwrot części VAT za materiały budowlane. WSA oddalił skargę podatnika. Sąd podkreślił, że zgodnie z ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku m.in. z przebudową (przystosowaniem) lokalu niemieszkalnego na cele mieszkalne przysługuje, jeżeli w jej wyniku powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone odrębnymi przepisami. Sąd wskazał, że tymi odrębnymi przepisami określającymi warunki dla lokalu mieszkalnego są m.in. rozporządzenia ministra budownictwa dotyczące warunków technicznych budynków. Określają one, że lokal mieszkalny jednopokojowy musi mieć co najmniej 16 m i kuchnię. Lokal podatnika nie spełnił tych wymogów. Sam fakt zamieszkiwania nie ma znaczenia dla uznania go za lokal mieszkalny.

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00