Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-20

Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych 2007 r. - komentarz

Od stycznia bieżącego roku ustawodawcy wprowadzili do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) szereg nowości. Większość ze zmian ma charakter porządkujący przepisy updop, wyjaśniając i uściślając je. W komentarzu skupimy się na zmianach mających charakter merytoryczny i systemowy.

1. Nowe definicje

Do słowniczka ustawy wprowadzono lub zdefiniowano na nowo:

Samochód osobowy - dotychczasowa definicja zawarta w art. 16 ust. 3a updop była przewidziana jedynie na potrzeby przepisów dotyczących zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych czy składek na ubezpieczenie. Przed zmianami przyjmowane było, iż samochodem osobowym jest każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg. Nowa definicja ujednolica definicję samochodu osobowego w podatku dochodowym od osób prawnych z definicją obowiązującą w ustawie o podatku od towarów i usług. Nową definicję stosuje się do samochodów nabytych po 1 stycznia 2007 r. Oznacza to, że jeżeli przed tym dniem samochód nie był traktowany jako osobowy, to po zmianie przepisów w dalszym ciągu nie będzie za taki pojazd uznawany.

WaŻne!

W przypadku samochodów nabytych przed 1 stycznia 2007 r. stosowane będą postanowienia ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Zagraniczny zakład - dotychczasowa definicja zawarta była w art. 20 ust. 13 updop. Definicja jest w zasadzie zgodna z definicją z konwencji modelowej OECD. O nowej definicji, jak też nowych rozwiązaniach związanych z zakładami osób zagranicznych pisaliśmy w „Mk” nr 1/2007 str. 54. Warto tu tylko przypomnieć, że od tego roku przychody oraz koszty podatkowe związane z działalnością zagranicznego zakładu zwiększają przychody oraz koszty podatkowe podmiotu zagranicznego podlegającego w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (art. 7 updop).

Mali podatnicy - to podatnicy, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. W 2007 r. limit przychodu, do przekroczenia którego mamy do czynienia z małym podatnikiem, wynosi 3 180 000 zł.

- to zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa siedziby podatnika. Przed zmianami w ustawie podatkowej brak było określenia, co należy rozumieć przez pojęcie certyfikatu rezydencji, chociaż takie pojęcie funkcjonowało w przepisach. Zmiana ta doprecyzowuje dotychczas obowiązujące przepisy i ma pozwolić na uniknięcie wątpliwości interpretacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00