Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-20

1. Jak wyliczyć kwotę proporcji wstępnej i ostatecznej oraz dokonać korekty podatku naliczonego

Podstawowym prawem podatnika VAT jest obniżenie podatku należnego o wartość podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu towarów i usług. Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim poniesione wydatki są związane z działalnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Nie zawsze podatnik ma możliwość wyodrębnienia wprost podatku naliczonego związanego z działalnością opodatkowaną. Jeżeli nie jest to możliwe, podatnikowi przysługuje tylko odliczenie częściowe (tzw. proporcjonalne). Będzie tak wtedy, gdy podatnik prowadzi działalność „mieszaną”, tj. opodatkowaną i zwolnioną.

Jeżeli podatnik prowadzi sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną, to na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy jest zobowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia podatku. Oznacza to, że:

l podatnik ma prawo do pełnego odliczenia VAT - w sytuacji gdy może jednoznacznie przypisać dokonany zakup jako związany wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną,

l podatnik nie dokonuje odliczenia - gdy zakup związany jest z czynnością niedającą prawa do odliczenia (np. zwolnioną z VAT),

l podatnik ma prawo dokonać odliczenia proporcjonalnego - gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego i przypisanie ich bezpośrednio do czynności uprawniających do odliczenia.

Odliczenie proporcjonalne polega na tym, że podatnik ma prawo odliczyć tylko część kwoty podatku naliczonego. Chodzi o tę część VAT naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia. Podatek podlegający odliczeniu należy ustalić za pomocą proporcji opartej na strukturze sprzedaży (art. 91 ust. 2 ustawy). Należy zauważyć, że ustawodawca nie posługuje się pojęciem sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej, ale pojęciem czynności dających prawo do odliczenia lub nie. Czynności dające prawo do odliczenia VAT to nie tylko sprzedaż opodatkowana stawkami 0, 3, 7 i 22%. Są to również czynności, co do zasady, niepodlegające opodatkowaniu u podatnika, ale z prawem do odliczenia podatku, takie jak:

przekazywanie próbek i prezentów o małej wartości,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00