Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-05-05

Na co przeznaczyć pieniądze uzyskane ze sprzedaży majątku trwałego, którego zakup sfinansowano w ramach pomocy de minimis z ZFRON

Sprzedaliśmy środki trwałe sfinansowane poprzednio z funduszu ZFRON w ramach pomocy de minimis dla zakładu pracy chronionej, na co otrzymaliśmy stosowne zaświadczenie z urzędu gminy. Jak wyliczyć kwotę, którą powinniśmy zwrócić na fundusz? W jaki sposób można teraz rozporządzić pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży, czy również stanowią pomoc de minimis? Prosimy o podanie przykładu wyliczeń i księgowań.

PROBLEM
RADA
Pozyskane środki nie stanowią już pomocy de minimis. Mogą zostać wydatkowane zgodnie z ustawą o rehabilitacji. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawca będący zakładem pracy chronionej tworzy fundusz rehabilitacji między innymi ze środków pochodzących ze zbycia środków trwałych zakupionych wcześniej ze środków funduszu, w części niezamortyzowanej (art. 33 ust. 2 pkt 5). Oznacza to, że jeśli pozyskane ze sprzedaży środka trwałego kwoty są niższe od wartości nieumorzonej, jednostka musi przekazać całość tych kwot na rachunek bankowy funduszu rehabilitacji, przy czym nie ma obowiązku uzupełnienia ich do wysokości wartości niezamortyzowanej. Jeśli natomiast pozyskane kwoty przewyższają wartość nieumorzoną, na fundusz ZFRON należy przekazać część równą wartości nieumorzonej. Pozostałe środki są przychodem zakładu i stanowią jego środki obrotowe, które mogą zostać wydatkowane na dowolne cele związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Określenie „wartość niezamortyzowana środka trwałego”, przywołane w ustawie o rehabilitacji, ma swoje osobne, zawężone znaczenie. Oznacza część nieumorzoną wartości początkowej środka trwałego, liczoną przy zastosowaniu amortyzacji liniowej z użyciem stawek amortyzacyjnych podanych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, załączonym do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (co wynika z art. 33 ust. 7a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00