Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2006-12-20

2. Kto i jak może zmienić od 2007 r. formę rozliczeń z ksiąg rachunkowych na pkpir

Podatnicy, którzy w 2006 r. prowadzili księgi rachunkowe, a których przychody za ten rok były niższe niż wartość 3 186 800 zł (równowartość 800 000 euro według kursu średniego NBP na 30 września 2006 r.), mogą 1 stycznia 2007 r. zmienić rodzaj prowadzonej ewidencji na podatkową księgę przychodów i rozchodów. Omawiamy czynności wiążące się z faktem przejścia z prowadzenia ksiąg rachunkowych na pkpir.

Warunek nieosiągnięcia w 2006 r. przychodów na poziomie 800 000 euro nie jest jedyny do zmiany formy prowadzenia ewidencji księgowej. Możliwość zmiany ksiąg rachunkowych na pkpir dotyczy tylko przedsiębiorstw prowadzonych przez osoby fizyczne, spółki cywilne, jawne osób fizycznych albo spółki partnerskie. Jeżeli wśród wspólników spółki osobowej (np. cywilnej) choćby jeden jest osobą prawną, spółka taka, niezależnie od wysokości przychodów, musi prowadzić księgi rachunkowe. Nie ma ona możliwości zmiany rodzaju prowadzonej ewidencji.

Należy zauważyć, że przejście z ksiąg rachunkowych na pkpir jest oparte na zasadzie dobrowolności. Jeżeli podatnik nie osiągnął ww. pułapu przychodów, nie oznacza to automatycznie, że musi zamknąć księgi i założyć pkpir. Ma taką możliwość, ale nie jest to jego obowiązek. Może więc kontynuować prowadzenie ksiąg rachunkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00