Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-01-16

Jak dokonać korekty podatku naliczonego

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik VAT, który dokonywał częściowego odliczenia VAT naliczonego, jest obowiązany dokonać korekty tego podatku. Obowiązek korekty wynika z tego, że od 1 maja 2004 r. do końca 2004 r. podatnik dokonywał proporcjonalnego odliczenia VAT naliczonego na podstawie danych dotyczących obrotu uzyskanego przez podatnika w 2003 r. Korekta ma na celu dostosowanie wysokości odliczenia podatku naliczonego do faktycznie występujących w 2004 r. obrotów podatnika.

W celu dokonania korekty podatnik ustala proporcję odliczenia podatku naliczonego przypadającą na dany rok podatkowy (w naszym przypadku na 2004 r.). Należy to zrobić w taki sam sposób, w jaki podatnik ustalał tę proporcję na 2003 r. Proporcję tę ustala się na zasadach określonych w art. 90 ustawy o VAT. W tym celu podatnik określa:
• kwotę rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego,
• kwotę całkowitego obrotu (na kwotę całkowitego obrotu składa się zarówno kwota obrotu z tytułu czynności dających prawo do odliczenia, jak i kwota obrotu z tytułu czynności, które nie dają prawa do odliczenia).
Kwoty obrotu, o których mowa, osiągnięte w 2004 r. oblicza się nie na cały rok podatkowy, ale na okres przypadający od 1 maja do końca 2004 r. Korekta podatku naliczonego za 2004 r. dotyczy bowiem właśnie tego okresu (art. 163 ust. 2 ustawy o VAT).
Proporcjonalne odliczenie podatku naliczonego wiąże się z pewnymi zasadami, które kolejno w uporządkowany sposób (w punktach) postaram się przedstawić.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00