Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2022-10-04

Co i jak można zaskarżyć w postępowaniu upadłościowym

Trudna sytuacja finansowa sprawiła, że grozi mi ogłoszenie upadłości. Czy mogę aktywnie uczestniczyć w postępowaniu i zaskarżyć niekorzystne dla mnie decyzje podejmowane przez sędziego-komisarza?

Upadłość jest postępowaniem, które radykalnie zmienia sytuację dłużnika i jego wierzycieli. Dlatego warto je zaskarżyć, gdy w jego toku zapadają niesatysfakcjonujące rozstrzygnięcia. Jak to zrobić?

Rzadko orzeczenia sądów są ostateczne - możliwość zainicjowania ich kontroli jest jednym z podstawowych instrumentów ochrony praw wszystkich podsądnych. Nie inaczej jest w przypadku postępowania upadłościowego, którego bieg nieraz w decydujący sposób wpływa na pozycję upadłego przedsiębiorcy oraz jego wierzycieli. Dlatego tak istotną kwestią jest możliwość zainicjowania kontroli decyzji sędziego-komisarza bądź sądu upadłościowego. Podstawowym instrumentem służącym zaskarżeniu postanowień sądowych organów upadłości jest zażalenie na wydawane przez nie postanowienia. Jednak - na co zwrócił uwagę Sąd Najwyższy w uchwale z 23 czerwca br. (sygn. akt III CZP 50/22) - szerokie możliwości zaskarżania postanowień wydawanych w czasie upadłości nie oznaczają, iż można je skarżyć w nieskończoność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00