Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 28-04-2024
Porada aktualna na dzień 28-04-2024
Data publikacji: 2022-01-30

Jakie są zasady odpowiedzialności wspólników i członków zarząd w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

PYTANIE:

Chciałam zapytać o odpowiedzialność wspólników i Zarządu w spółce z o .o. 

1. Czy jest możliwe aby wszyscy członkowie zarządu zrezygnowali ze swoich funkcji i spółka pozostanie bez zarządu? Kto wówczas ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki ?

2. Czy wspólnicy spółki z o. o ponoszą jakąkolwiek odpowiedzialność za zobowiązania spółki, jeżeli ta ma kapitał 5000 zł a poza tym nie posiada żadnych aktywów? W jaki sposób i czy w ogóle wówczas jest możliwość egzekwowania jakichkolwiek zobowiązań, czy to od firm czy do urzędu skarbowego ?

ODPOWIEDŹ:

Ad. 1 Istnieje możliwość, żeby wszyscy członkowie zarządu złożyli rezygnację. Jeżeli w wyniku rezygnacji członka zarządu żaden mandat w zarządzie nie byłby obsadzony, członek zarządu składa rezygnację wspólnikom, zwołując jednocześnie zgromadzenie wspólników, jeśli umowa spółki nie stanowi inaczej. Zaproszenie na zgromadzenie wspólników zawiera także oświadczenie o rezygnacji członka zarządu. Rezygnacja jest skuteczna z dniem następującym po dniu, na który zwołano zgromadzenie wspólników. To zgromadzenie wspólników zwoływane jest po to, aby umożliwić wspólnikom wybór nowych członków zarządu.

Zasadą jest, że członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki, w sytuacji gdy egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna, a członek zarządu nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie jej upadłości. Podstawą do ogłoszenie upadłości jest powstanie stanu niewypłacalności spółki. Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Dłużnik będący osobą prawną (w tym spółką z o.o.) jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące. Zarząd spółki jest obowiązany, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00