Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2022-07-26

Na co zwrócić uwagę, czytając propozycje układowe dłużnika w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Mój dłużnik przechodzi restrukturyzację. Przygotował propozycje układowe. Na co powinienem zwrócić uwagę, analizując ten dokument? Jak mogę oddać swój głos?

Propozycje układowe to jeden z ważniejszych dokumentów przygotowywanych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Z niego wierzyciel dowie się, na jakich warunkach dłużnik chce spłacić swoje zobowiązania. Jeżeli chce wziąć aktywny udział w postępowaniu, powinien starannie przyjrzeć się tym propozycjom, ocenić je oraz poprawnie oddać głos w głosowaniu nad układem. Obecnie, wraz z rozpoczęciem funkcjonowania Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ), proces oddania głosu może powodować pewne trudności i wątpliwości.

Co to za dokument

Propozycje układowe to nic innego jak warunki, na jakich dłużnik zamierza po zawarciu i zatwierdzeniu układu przez sąd spłacić swoich wierzycieli. Co do zasady dłużnik zawsze składa własne propozycje układowe - jednak uprawnionymi do złożenia swoich propozycji są również: nadzorca sądowy/zarządca, rada wierzycieli i wierzyciel lub wierzyciele dysponujący więcej niż 30 proc. sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

W większości postępowań restrukturyzacyjnych (w tym w najbardziej popularnym obecnie postępowaniu o zatwierdzenie układu) dłużnik powinien sporządzić propozycje układowe już na samym początku postępowania. Każdy z wierzycieli może uzyskać informacje o treści propozycji układowych od nadzorcy sądowego (lub odpowiednio nadzorcy układu/zarządcy) albo bezpośrednio od dłużnika. Propozycje układowe są w praktyce często modyfikowane po negocjacjach dłużnika z wierzycielami, a ich ostateczna wersja poddawana jest pod głosowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00