Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-07-18

W jaki sposób ustalić rzeczywistego właściciela

Jeśli podatnik nie może liczyć na harmonijną współpracę z drugą stroną transakcji, to proces ten nie będzie prosty. Dobrze zatem, że termin weryfikacji kontrahenta wydłużono o trzy miesiące, czyli do 31 grudnia 2022 r.

Wprowadzone z 1 stycznia 2021 r. regulacje dotyczące tzw. pośrednich transakcji rajowych nałożyły na podatników dodatkowe obowiązki związane z badaniem, czy ich kontrahenci są rzeczywistymi właścicielami (ang. beneficial owner) w ramach realizowanych transakcji. [ramka] Zwrócić należy uwagę na powszechny charakter tej powinności, gdyż jej adresatem jest zasadniczo każdy podatnik, który realizuje w roku podatkowym transakcje zakupowe o wartości przekraczającej 500 tys. zł. Ustawodawca oczekuje dochowania w tym zakresie należytej staranności, ale nie wskazuje gotowych rozwiązań, które czyniłyby zadość temu wymogowi. Minister finansów w projekcie objaśnień podatkowych proponuje przede wszystkim uzyskanie od drugiej strony transakcji odpowiednich oświadczeń. Brak takiego współdziałania ze strony kontrahenta nie pozbawia podatnika możliwości samodzielnego ustalenia rzeczywistego właściciela. Niestety ani przepisy, ani projekt objaśnień podatkowych nie przesądzają, jakie dokładnie informacje stanowią potwierdzenie, że druga strona transakcji jest rzeczywistym właścicielem.

Korzyści z wykluczenia rezydencji w raju podatkowym

Zgodnie z art. 11o ust. 1a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1800; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1265; dalej: ustawa o CIT) i odpowiednio art. 23za ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1301; dalej: ustawa o PIT) do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych są obowiązani podatnicy i spółki niebędące osobami prawnymi dokonujący transakcji kontrolowanej lub transakcji innej niż transakcja kontrolowana, jeżeli rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową oraz wartość tej transakcji za rok podatkowy, a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi za rok obrotowy, przekracza 500 tys. zł. Dodatkowo, o czym stanowi art. 11o

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00