Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-07-18

Ujęcie wartości niematerialnych i prawnych to wyzwanie

Biegli rewidenci często spotykają się z błędami w księgowaniu wartości niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie. Chodzi m.in. o ujmowanie kosztów prac badawczo-rozwojowych. Nie wszystkie one mogą być wykazywane jako wartości niematerialne. Warto też pamiętać, że w przypadku wartości początkowej prac rozwojowych nie bierze się pod uwagę m.in. szkoleń pracowników, nawet tych służących realizacji aktywa, i kosztów członka zarządu. Należy też pamiętać, że spółki tworzące sprawozdania według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, co roku muszą oszacować wartość godziwą niezakończonych prac rozwojowych. ©℗

Błąd 1: Aktywowane nakłady na prace badawcze

Jednostka w roku obrotowym prowadziła prace badawczo-rozwojowe nad nowym przedsięwzięciem. Nakłady dotyczące projektu były identyfikowane i ewidencjonowane w trakcie realizacji projektu na wyodrębnionych kontach księgowych. Po przeanalizowaniu prawdopodobieństwa wpływu w przyszłości korzyści ekonomicznych, nakłady zostały rozpoznane jako wartości niematerialne i prawne, i od kolejnego miesiąca zaczęły być amortyzowane.

W trakcie badania sprawozdania finansowego biegły rewident nie uzyskał od spółki wystarczających dowodów, że przeprowadzono analizę kosztów wskazującą, jaka ich część dotyczyła prac badawczych, a jaka - prac rozwojowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00