Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-12-31

Indyk a sprawa turecka

Satyryczna ilustracja, która ukazała się w amerykańskim magazynie „Puck” 22 kwietnia 1885 r.– Anglia (lew) i Rosja (niedźwiedź) grożą Turcji (indyk): „Albo zostaniesz moim sojusznikiem, albo spuszczę ci najgorsze w życiu lanie”Satyryczna ilustracja, która ukazała się w amerykańskim magazynie „Puck” 22 kwietnia 1885 r.– Anglia (lew) i Rosja (niedźwiedź) grożą Turcji (indyk): „Albo zostaniesz moim sojusznikiem, albo spuszczę ci najgorsze w życiu lanie”

Turcja nie chce się kojarzyć z indykiem i zamierza promować zmianę anglojęzycznej nazwy kraju z Turkey na identyczne z oryginałem Türkiye

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan zdecydował na początku grudnia, że na produktach eksportowych zamiast metki „Made in Turkey” będzie widniał napis „Made in Türkiye”. Zgodnie z podniosłą retoryką państw, które za punkt honoru biorą sobie wstawanie z kolan, decyzja została podjęta „w świetle tysięcy lat tradycji państwowej” w celu „zachowania i uhonorowania kultury i wartości narodowych”. Jego rzecznik Fahrettin Altun dodał na Twitterze, że „wyraz «Türkiye» będzie używany we wszelkiego rodzaju działaniach i korespondencji ze wszystkimi instytucjami, organizacjami międzynarodowymi i państwami”.

W ten sposób Ankara chce doprowadzić do sytuacji, w której Türkiye wyprze w świecie anglojęzycznym dotychczas stosowany wyraz „Turkey”. Motywacje tłumaczy państwowy portal TRT World: „Wpisz «Turkey» w Google’a, a otrzymasz zestaw obrazków, artykułów i definicji słownikowych dotyczących indyka, znanego też jako «turkey», dużego ptaka żyjącego w Ameryce Północnej, który słynie z tego, że trafia do jadłospisu na Boże Narodzenie i Święto Dziękczynienia. Zajrzyj do słownika Cambridge, gdzie «turkey» oznacza «kogoś, kto przegrywa» albo «osobę głupią lub śmieszną». Korzenie takich skojarzeń sięgają stuleci wstecz”.

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00