Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-05-16

Jak ustalić moment powstania przychodu

  1. Ogólne zasady ustalenia momentu powstania przychodu

 

Podatnicy podatku dochodowego, którzy uzyskują przychody z prowadzonej działalności, powinni wykazywać je w określonym momencie. W tym zakresie mają oni do wyboru kilka możliwości. I tak w przypadkach, w których okres rozliczeniowy nie zostanie określony, datą powstania przychodu będzie dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż:

● dzień wystawienia faktury lub

● dzień zapłaty - jeżeli klient zapłacił przed wystawieniem faktury (zob. art. 14 ust 1c updof i art. 12 ust 3a updop).

Z kolei jeżeli strony ustalają, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (zob. art. 14 ust 1e updof i art. 12 ust 3c updop).

Przedstawione regulacje są tylko pozornie proste. Wątpliwości podatników dotyczą wielu kwestii, m.in. tego, kiedy mamy do czynienia z usługą rozliczaną w okresach rozliczeniowych i kiedy rozpoznać przychód w przypadku otrzymania dopłaty lub refundacji. W dodatku przedstawiamy przegląd wybranych, najnowszych interpretacji i orzeczeń sądowych dotyczących zasad ustalenia momentu powstania przychodu.

1.1. Moment powstania przychodu z tytułu warunkowego umorzenia pożyczki

Datą powstania przychodu z tytułu warunkowego umorzenia pożyczki jest data łącznego spełnienia wszystkich warunków tego umorzenia, o ile wcześniej nie nastąpi przedawnienie zobowiązania, które ma być warunkowo umarzane.

MF

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zaciągnęła pożyczkę, której wierzycielem na skutek cesji tej wierzytelności stała się spółka komandytowa C. Wskazana spółka komandytowa wyraziła gotowość umorzenia tego zobowiązania pod warunkiem wypełnienia przez jedynego udziałowca Wnioskodawcy warunku zbycia tych udziałów oraz spłaty innych zobowiązań Wnioskodawcy wynikających z:

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00