Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-05-10

Działalność sezonowa – rozliczenia podatkowe na przykładach

Nie wszystkie rodzaje działalności gospodarczej mogą być prowadzone przez cały rok. Specyfika niektórych rodzajów działalności gospodarczej powoduje, że mogą być one prowadzone tylko przez część roku, tj. w sezonie. Powoduje to liczne wątpliwości, jak rozliczać podatek dochodowy, VAT oraz podatek od nieruchomości od takiej działalności. W raporcie przedstawiamy omówienie podatkowych skutków prowadzenia działalności sezonowej wraz z odpowiedziami na pytania zgłoszone w tej sprawie redakcji.

 

1. Rozliczenie podatku dochodowego

Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie przewidują szczególnych zasad opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej sezonowo. W praktyce oznacza to, że podatnicy prowadzący działalność tylko przez część roku mają identyczne obowiązki jak ci, którzy prowadzą działalność przez cały rok. Wyjątek od tej zasady dotyczy używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z przepisów art. 22h ust. 1 pkt 3 updof oraz art. 16h ust. 1 pkt 3 updop wynika szczególny sposób ich amortyzacji. Odpisów amortyzacyjnych w przypadku takich środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się w okresie wykorzystywania środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych). Wysokość odpisu miesięcznego ustala się według jednej z dwóch metod, tj. poprzez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych:

  • przez liczbę miesięcy w sezonie albo
  •  przez 12 miesięcy w roku.

Zatem w przypadku używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych odpisy amortyzacyjne nie mogą być dokonywane przez cały rok, lecz jedynie w miesiącach wykorzystywania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wybór pierwszego z zaprezentowanych powyżej sposobów amortyzacji pozwala na szybszą amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych używanych sezonowo (co jest korzystniejsze dla większości podatników). Wybór drugiego sposobu pozwala natomiast na wydłużenie okresu amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 stycznia 2016 r. (sygn. ITPB3/4510-592/15-4/AD):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00