Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-03-02

Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem, dzierżawa" został znowelizowany*

Komitet Krajowych Standardów Rachunkowości przyjął znowelizowany KSR 5 "Leasing, najem, dzierżawa". Poprzednia wersja tego standardu obowiązywała do 31 grudnia 2011 r. Jakie zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2012 r.? Na czym one polegają i jakie skutki wywołują w ewidencji księgowej jednostek gospodarczych?

Z art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości wynika, że:

W sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego, jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3, mogą stosować MSR.

W ustawie o rachunkowości kwestie związane z leasingiem w zasadzie nie zostały uregulowane, nie nazwano też leasingu finansowego. W art. 3 ust. 4 uor zawarto siedem warunków, z których umowa musi spełnić tylko jeden, żeby można było ją zakwalifikować do umów leasingu finansowego. Z artykułu tego wynika, że w przypadku leasingu finansowego dany przedmiot może być zaliczony do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Składniki te podlegają amortyzacji. Z powodu tak "skąpego" uregulowania oraz rosnącego zainteresowania transakcjami leasingowymi, które w czasie kryzysu kredytowego okazują się alternatywnym rozwiązaniem, Komitet Krajowych Standardów Rachunkowości wydał w 2008 r. KSR 5, który teraz został znowelizowany.

Poza "kosmetycznymi" zmianami (np. szyk zdania) najistotniejszą zmianą w KSR 5 jest wprowadzenie do standardu przepisów dotyczących najmu i dzierżawy. KSR 5 przez umowę leasingu rozumie zgodnie z definicją:

(...) umowę leasingu nazwaną w Kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę zawartą na czas oznaczony, na mocy której jedna ze stron, zwana "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków drugiej stronie, zwanej "korzystającym" przedmiot leasingu, którym są składniki aktywów, jak np. nieruchomości, urządzenia, maszyny, środki transportu, wartości niematerialne i prawne. Umowami leasingu w rozumieniu Standardu są zatem również nazwane w Kodeksie cywilnym umowy najmu i dzierżawy, zawarte na czas oznaczony. W zakres umowy leasingu mogą również wchodzić dodatkowe (zależne) świadczenia związane z przedmiotem leasingu, jak np. utrzymanie lokali w stanie zdatnym do użytku (np. ogrzewanie, oświetlenie, woda, funkcjonowanie wind, utrzymanie czystości, ochrona) lub zapewnienie serwisu technicznego, oddanych w leasing maszyn i urządzeń. W rozumieniu Standardu okres leasingu wynosi co najmniej 12 miesięcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00