Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-03-20

Korekta VAT naliczonego po zmianie prawa do odliczenia - interpretacja ogólna MF

Podatnik VAT może odliczyć tylko VAT naliczony od zakupów wykorzystanych następnie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. W okresie pomiędzy zakupami a ich wykorzystaniem w działalności może się jednak wiele zmienić. Podatnik może zmienić przeznaczenie zakupów i wykorzystać je do czynności zwolnionych lub wyłączonych z opodatkowania. Mogą się również zmienić przepisy podatkowe, np. poprzez wprowadzenie zwolnienia z VAT lub opodatkowania czynności dotychczas zwolnionych. Pierwsza zmiana zależy od woli samego podatnika, druga jest od niego niezależna, ale obydwie powodują obowiązek skorygowania wcześniej odliczonego VAT.

Obowiązek dokonania korekty oraz metodę korekty, którą należy w takim przypadku zastosować, opisał Minister Finansów w ogólnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, której pełną treść przedstawiamy poniżej.

Opisane w interpretacji zasady korekty w przypadku zmiany prawa do odliczenia zależą od rodzaju zakupu. W przypadku zmiany prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów:

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00