Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-08-08

Przewodnik po błędach popełnianych przy umarzaniu udziałów

Udziałowcy spółek z o.o. oraz służby księgowe tych spółek w dalszym ciągu popełniają błędy w rozliczeniu podatkowym umorzenia udziałów. Artykuł zawiera wykaz typowych błędów oraz przewodnik po przepisach, jakie należy stosować przy obliczaniu wielkości należnego podatku oraz wywiązywaniu się z obowiązków informacyjnych.

Umorzenie udziałów jest operacją dokonywaną na podstawie Kodeksu spółek handlowych. Dokonując tego rodzaju czynności, należy uwzględnić zarówno przepisy Kodeksu spółek handlowych, jak i przepisy podatkowe. Przy stosowaniu tych drugich podatnicy najczęściej popełniają następujące błędy:

l Błąd 1

Zerowe koszty uzyskania przychodu

Polega na: uznaniu za podstawę opodatkowania przychodu udziałowca bez uwzględnienia poniesionych przez niego kosztów uzyskania przychodu przy nabyciu lub objęciu umarzanych udziałów.

uwzględnienie kosztów poniesionych przy nabyciu lub objęciu umarzanych udziałów. W przypadku umarzania udziałów nie ma zastosowania art. 30a ust. 6 updof, który mówi, że zryczałtowany podatek od dochodów lub przychodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. W ustawie nie ma żadnego przepisu zmieniającego tę ogólną regułę w odniesieniu do umarzania udziałów. Jednak z art. 24 ust. 5d updof jednoznacznie wynika, że dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu. Ponieważ przepis ten mieści się w rozdziale „Szczególne zasady ustalania dochodu”, organy podatkowe uznają, że reguła ogólna zostaje wyłączona przez regułę szczególną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00