Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-08-08

Najnowsze orzecznictwo. Wymogi formalne skargi kasacyjnej

Brak sformułowania wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania nie powinien powodować jej odrzucenia - wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 1 lipca br. (SK 40/07).

Pełnomocnik Elżbiety Ch. wniósł do Sądu Najwyższego - Izba Pracy skargę kasacyjną od wyroku sądu apelacyjnego - sądu pracy i ubezpieczeń. Sąd Najwyższy odrzucił ją z powodu braku formalnego, tj. braku wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania. Kwestionowane przez Elżbietę Ch. przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego nakazują odrzucenie skargi kasacyjnej m.in. w przypadku, gdy nie zawiera ona określonych elementów. Wśród nich znajduje się wniosek o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania i jego uzasadnienie. Zdaniem skarżącej odrzucenie skargi z uwagi na brak wniosku i uzasadnienia jest rozwiązaniem nieadekwatnie krzywdzącym dla strony wnoszącej o kasację, a kwestionowany przepis wprowadza niedopuszczalne ograniczenia w korzystaniu z konstytucyjnych wolności i praw, tj. sankcję z tytułu niedopełnienia wymogów formalnych. Wprowadzenie nadmiernych, nieuzasadnionych w stosunku do celu regulacji, wymogów formalnych prowadzi do naruszenia prawa do sądu.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 398 § 2 i 3 w związku z art. 398 § 1 pkt 3 powyższej ustawy w zakresie, w jakim przewiduje odrzucenie - bez wezwania do usunięcia braków - skargi kasacyjnej niespełniającej wymagań określonych w art. 398 § 1 pkt 3 powołanej ustawy, jest niezgodny z Konstytucją.

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00