Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-12-05

Rozliczanie bonusów świątecznych

W okresie przedświątecznym wielu pracodawców decyduje się, aby ufundować pracownikom prezenty w postaci bonów bądź paczek. Czas ten jest również okazją do spotkań z załogą. Należy jednak pamiętać, że prezenty dla pracowników nie są wolne od różnego rodzaju obciążeń, które zależą od charakteru upominków świątecznych oraz od źródła ich finansowania.

Świąteczne prezenty dla pracowników najczęściej są realizowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) lub środków obrotowych pracodawcy.

I. Świadczenia świąteczne finansowane z ZFŚS

Pracodawca, przyznając pracownikom świadczenia z ZFŚS, powinien brać pod uwagę sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS (art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Świadczenia bożonarodzeniowe sfinansowane z ZFŚS nie mogą być zatem przyznawane w jednakowej wysokości wszystkim pracownikom.

Praktycznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przyznawanie pracownikom świadczeń świątecznych w zróżnicowanej wysokości, na podstawie kilku ustalonych progów dochodowych (dochodu na osobę w rodzinie pracownika), gdzie do określonego progu jest przypisana wartość prezentu, malejąca wraz ze wzrostem dochodów pracownika. Progi te powinny być określone w regulaminie ZFŚS.

Paczki

Paczki przyznawane pracownikom oraz ich rodzinom z okazji świąt są uznawane za tzw. świadczenie rzeczowe, które stanowią przychód ze stosunku pracy. W związku z tym ich wartość pracodawca zobowiązany jest doliczyć do wynagrodzenia pracownika, od którego musi pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Paczki wydawane pracownikom mogą jednak korzystać ze zwolnienia z opodatkowania do pewnego limitu kwotowego. Otóż, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 updof, wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (łącznie na jednego pracownika).

WAŻNE!

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00