Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-11-05

1. Budownictwo społeczne i inne zmiany ustawy o VAT oraz ustawy o zwrocie części wydatków mieszkaniowych od 1 stycznia 2008 r.

19 września 2007 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Głównym celem przyjętych zmian jest wprowadzenie zasad, według których budownictwo mieszkaniowe będzie opodatkowane VAT po 31 grudnia 2007 r. Niejako przy okazji wprowadzono również zmiany w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, polegające m.in. na likwidacji czasowego charakteru tej ustawy.

Ustawa zawiera również inne regulacje dostosowujące polskie przepisy VAT do wymogów dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Polska na podstawie ustaleń Traktatu Akcesyjnego miała prawo do końca 2007 r. stosować obniżoną stawkę VAT (7%) do całego budownictwa mieszkaniowego. Obniżona stawka VAT na budownictwo mieszkaniowe została wprowadzona art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) ustawy o VAT. W treści powołanego przepisu czytamy:

do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Po 31 grudnia 2007 r. strona polska będzie zobowiązana do zastosowania w regulacjach krajowych dotyczących opodatkowania budownictwa mieszkaniowego unormowań wynikających z dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347/1 z 11.12.2006, z późn. zm.) - treść dyrektywy została opublikowana w dodatku do „MONITORA księgowego” nr 4/2007 - przyp. red.

Unormowania zawarte w dyrektywie umożliwiają stosowanie stawki obniżonej do dostawy, budowy, remontu lub przebudowy budynków mieszkalnych w ramach polityki społecznej (poz. 10 załącznika III do dyrektywy 2006/112/WE). W ustawie o VAT brak było jednak określenia, jakiego rodzaju budownictwo mieszkaniowe może być traktowane jako związane z polityką społeczną. Termin ten nie był również zdefiniowany w innych ustawach. Dlatego powstała potrzeba wprowadzenia definicji budownictwa społecznego do ustawy o VAT. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 41 ust. 12 ustawy o VAT od 1 stycznia 2008 r. do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym będzie można stosować stawkę 7%. Obniżona stawka będzie dotyczyć dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Budownictwo społeczne - co to oznacza

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00